top of page

Мацак Катерина Анатоліївна

File00000.jpg

Посада:   музичний керівник Комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №211 КМР

 

Освіта:    вища

 

Педагогічний стаж:   33 роки

 

Кваліфікаційна категорія:  перша кваліфікаційна категорія

 

Проблема, над якою працює:

"Формування навичок сприймання музики молодшими дошкільниками в процесі слухання музики різних жанрів"

 

Рік атестації:   2021

 

Досягнення :

unnamed.jpg
1512389169.jpg
sveta-kopija.jpg
marina.png

Моє життєве кредо:  Люби - навчай, пильнуй, прощай!

1512389169.jpg

 Сьогодні, коли питання відродження духовності і моральності суспільства стоять надзвичайно гостро, особливе місце у системі національної освіти посідає художньо-естетична освіта - потужний засіб впливу на процес саморозвитку особистості.

        Художньо-естетична освіта розпочинається в дошкільному віці, що обумовлено у Базовому компоненті дошкільної освіти та програмі розвитку дитини дошкільного віку "Українське дошкілля" і реалізується на заняттях з музичного виховання, образотворчого мистецтва, хореографії.

        У дошкільній освіті музичне виховання посідає особливе місце, адже його засобами ми формуємо у дітей креативність, естетичний смак, розвиваємо творчі здібності. 

        Музичне виховання дітей - це синкретичний творчий процес, який відповідає їхнім етико-естетичним потребам та гарантує інтенсивність емоційно-почуттєвих зусиль, збуджує прояви творчості, забезпечує поліваріантність вибору засобів ведення продуктивної діяльності.

        Музичну освіту здавна вважають елітною: кілька століть тому дітей з аристократичних сімей обов'язково навчали гри на музичних інструментах. І це було не лише даниною моді. Вважалося, що музичні заняття виховують у дитини риси майбутнього аристократа - високий рівень інтелекту, розвинене просторове та абстрактне мислення, емоційну шляхетність та організованість.

        Цікаво, що у наш час найбільші комп'ютерні компанії світу, аудиторські фірми та банки під час прийому на роботу віддають перевагу тим кандидатам, які у дитинстві займалися музикою. А у таких країнах, як Японія, Південна Корея та Велика Британія, гру на музичних інструментах включали у число обов'язкових дисциплін шкільного курсу. Це не означає, що всі діти в майбутньому мають стати професійними музикантами, солістами-виконавцями, але всі вони, навчаючись грати та розуміти музику, матимуть змогу відчути її стимулюючу роль у процесі свого становлення як особистості. І неважливо, що хтось не має природних музичних даних, на практиці доведено: успішно займатися музикою можуть набагато більше дітей, аніж прийнято вважати.

        Музичне виховання є органічною складовою всього навчально-виховного процесу в дошкільному закладі та відіграє важливу роль у гармонійному розвитку дитини. Залучення дитини до музики розпочинається з раннього віку, а організовує та керує процесом музичного виховання  - музичний керівник. Він першим коректно і системно вводить дитину у світ прекрасного , доброго, творчого, емоційно-високого.

        Музика нині звучить усюди: удома, на вулиці, у магазинах. І у це безмежне море звуків поринають діти. Вони, як губки, набираються слухових вражень, які не завжди сприяють розвиткові гарного естетичного смаку. Адже цінність будь-якого явища вимірюється не кількістю, а якістю.

        Зорієнтувати дітей у некерованому потоці музики допоможуть рекомендації надані музичними керівниками дошкільного закладу.

1512389169.jpg

Вплив музики на психічну діяльність дитини

        Музика володіє сильним психологічним впливом на людину.  Вона впливає на стан нервової системи (заспокоює, розслаблює  чи, навпаки, розбурхує, збуджує), викликає різні емоційні стани (від умиротворення), спокою та гармонії до неспокою, пригніченості або агресії).
        У зв'язку з цим важливо звернути увагу на те, яку музику слухаєте ви і ваші діти. Збуджуюча, гучна музика, що виражає агресивний настрій, позбавляє людину (і дорослого, і дитину) стану врівноваженості, спокою, а при певних умовах (наприклад, на рок-концертах) спонукає до руйнівних дій. Особливо протипоказана така музика гіперзбудливим, розгальмованим дітям зі слабким контролем, тому що вона підсилює прояви негативних властивостей у поведінці дитини. 
        Спокійна музика, що викликає відчуття радості, спокою, любові, здатна гармонізувати емоційний стан як великого, так і маленького слухача, а також розвивати концентрацію уваги. 
        Якщо дитина важко засинає, то музику можна використовувати перед сном, щоб допомогти дитині заспокоїтися і розслабитися. Коли дитина ляже в ліжко, увімкніть спокійну, тиху, мелодійну, м'яку музику і попросіть його закрити очі і уявити себе в лісі, на березі моря, в саду або в будь-якому іншому місці, яке викликає в нього позитивні емоції. Зверніть увагу дитини на те, як розслабляється і відпочиває кожна частина його тіла.

1512389169.jpg

Музика в житті малюка

        Музика, як вид мистецтва повинна увійти в життя дитини якомога раніше. Вченими доведено, що ще до народження дитина сприймає не тільки голос матері, але і деякі звуки ззовні. Це говорить про те, що музика, музичне мистецтво ближче дитинці, ніж інші види мистецтва, тому що слуховий аналізатор дитини починає формуватися одним із перших. 

        Для дітей раннього віку інтонаційна виразність музики, близька до інтонації голоса людини і має велике значення. Вона благодійно впливає на настрій дитини, викликає перш за все почуття задоволення. Постійні позитивні реакції на музику впливають на формування емоційної сфери дитини. Музичне сприйняття музики дитиною підвищує більшість процесів формування її організму та психіки. Різноманітні рухові реакції малюка які визивають музичні звуки, говорять про прямий зв'язок музики з фізичним розвитком людини. Музичні здібності у дитини можуть проявлятися як в ранньому віці, так і пізніше. Тільки ваша турбота і прилучення дитини до музики зможуть закласти в дитині „ядро” музичності. Для цього наберіться терпіння. На першому етапі вам потрібно 3-5 хвилин. 
        Ваше завдання – вчити дитину уважно слухати музику, розвивати у неї співучі навички і вміння ритмічно рухатись під музику. Для цього навіть не потрібна спеціальна музична освіта. Достатньо вміти чисто співати, правильно інтонувати музичні мелодії, виразно виконувати танцювальні вправи. Не обов'язково повторювати репертуар, з яким дитину ознайомлюють в дитячому садку. В більшості діти не можуть відтворити ці музичні твори. І тому на домашніх музичних заняттях ви маєте можливість знайомити дітей з тими музичними творами, які відомі вам, але вони повинні бути зрозумілими дітям. Дитина емоційніше сприймає і голос і рухи батьків, і з задоволенням повторює їх. Якщо в занятті з дитиною ви будете використовувати і музичні інструменти (якщо вони є, це можуть бути бубон, барабан, трикутник) це збагатить уяву дитини про звукову палітру музики. Всі батьки мріють розпізнати в своїй дитині хоча б маленький росточок майбутньої талановитої особи. Крім того, ви, мабуть, хотіли б бачити свою дитину доброю, чуйною, яка розуміє і цінує красу оточуючого світу. Ці прекрасні людські почуття можуть бути виховані мистецтвом, якщо почати з самого раннього дитинства.

1512389169.jpg

Музичне виховання дитини в сім'ї

 

        У дитини, котра частіше знайомиться з музикою, більш багатіші почуття, вони більше відповідають на почуття і переживання інших людей. Краще, швидше і повніше вбирають в себе все нове, як правило добре вчаться в школі.
        Багато дітей дуже емоційні. Вони відчувають велику потребу в художніх враженнях, в активній прояві своїх почуттів. Ті, хто зблизька спостерігає життя маленьких дітей, знає з яким натхненням вони співають, танцюють.
        Інтерес до музики і музичні здібності виявляються у дітей по різному. Багато з них з великим інтересом слухають музику і співають, інші до музики нібито байдужі. Іноді вважають, що такі діти від природи не музичні, в них немає слуху і розвивати його безперспективно. Така точка зору неправильна. У кожної дитини можливо розбудити інтерес і любов до музики, розвивати музичний слух та голос. Це підтверджує і життєва практика і наука. Привчати дитину до музики в домашніх умовах потрібно з самого раннього віку. Робити це потрібно різними способами: співати дитині пісні, привчати слухати платівки, музичні записи, дитячі музичні радіо та телепередачі. Якщо є можливість – водити дитину на концерти.
        Треба дотримуватись того, щоб діти не просто раділи музиці, а вчилися переживати закладені в цю музику почуття. Треба розмовляти з дитиною, питати в неї: «Яка це музика, весела чи сумна, спокійна чи навпаки схвильована. Що про таку музику можна розповідати? Що під неї хочеться робити?»
        Іноді не називаючи твір, пропонувати дитині назвати його. Такі питання викликають інтерес дітей до слухання і розвиває їх творчі здібності.
        Розвитку вміння емоційно переживати музику допомагає також читання казок, оповідань, тому що переданий словесно сюжет і переживання героїв дітям більш доступний.
        Діти дуже люблять повторно слухати музику, яка їм сподобалась. Іноді можна загадати загадки: співати мелодію без слів і запитати яка це пісня. Таким чином потрошку непомітно дитина привчається до музики. Дітей без слуху немає. Є діти у яких ще не виявляють музичні здібності, і треба допомогти їм розвиватися: більше співати, слухати музику, танцювати. Треба створити в сім'ї атмосферу любові до музики, якомога більше схвалювати потребу дитини проявити себе в музиці. Треба пам'ятати, що це приносить дитині радість і робить її добрішою.

1512391105.jpg

Дитина дошкільного віку — це маленька людина з  відчуттям природного відкриття світу, з потре­бою у новизні, тобто у творчості.

 

Вона здатна тво­рити яскраво й талановито, якщо будуть для цього сприятливі умови: дорослі прихильно ставитимуть­ся до найнеймовірніших версій і форм прояву її фантазії.

 

Щоб підтримати дітей у їхніх природних творчих прагненнях і проявах, треба вміти запро­понувати їм такий матеріал, з яким вони зможуть творити й фантазувати. Одним із таких матеріалів може бути музика.

 

Для цього педагог має знати:

 

  • види дитячого музичного фантазування;

  • етапи розвитку творчої активності дітей.


Педагог повинен уміти:

 

  • уникати прямого повідомлення необхідних знань,

  • створювати ситуації, які спонукають ди­тину шукати відповіді на запитання, способи діяльності;

  • розвивати нестандартне мислення, руйнувати стереотипи.


Зазвичай причиною непопулярності у дітей му­зичної діяльності виступає репродуктивний харак­тер подання їм знань, формування умінь і навичок. Коли педагог прямо навчає дитину слухання, му­зичної грамоти, співу, тобто дає їй певні музичні стандарти, формули, вона лише відтворює почуте, побачене. Суто професійний і репро­дуктивний характер навчання музики аж ніяк не спонукає до прояву природності, самобутності.

Відтак помітно знижується природна творча активність дітей, занурених у вже готовий світ музичних явищ, правил, норм, оцінок, переживань.

 

Розвиткові дитячої творчості за допомогою музики сприяє імпровіза­ція.

 

Вона дає змогу імітувати природ­ність і непередбачуваність самого жит­тя. Імпровізація може застосовуватись у двох напрямах фантазування.

 

Це мо­жуть бути: імпровізація з музичними звуками та імпровізація під музику. В імпровізації з музичними звуками ви­діляють такі види фантазування: темб­ральне, ритмічне та мелодійне. В імп­ровізації під музику виділяють графічний і пластичний види музичного фантазу­вання.

 

Подібні фантазування можна організовувати окремо з кожного виду музичної імпровізації або з кількох водночас залежно від розв’язуваного завдання.

 

Робота проводиться постійно на будь-якому занятті або поза заняттями по 3-5 хвилин.

 

Можна по-різному називати такий вид діяльності; хвилинки фантазування, музична розминка, мело­дійна хвилинка або пластична розминка. Голов­не — визначити мету, яку можна реалізувати в тому чи іншому разі.

 

Дитина проходить три етапи у розвитку своєї творчої активності.

На першому етапі, спираючись на емпіричний досвід, а також інтуїтивно дотримуючись соціаль­них законів і настанов педагога, вона ознайом­люється зі способами фантазування (пошуково-наслідувальний спосіб засвоєння).

 

На другому етапі дитина осягає способи фан­тазування у співтворчості з тими, хто її оточує, а також у процесі індивідуального самовираження (пошуково-евристичний спосіб засвоєння).

На третьому етапі опановує способи фантазу­вання, які допомагають їй самостійно створюва­ти уявну дійсність за допомогою музичних звуків (пошуково-креативний спосіб засвоєння).

 

Завдання педагога — зруйнувати стереотипи, що вже склалися, зберегти природну здатність дитини до активності та, спираючись на музичні стандар­ти, допомогти їй осягнути нові способи творчої ді­яльності з музичним матеріалом.

 

ІМПРОВІЗАЦІЯ З МУЗИЧНИМИ ЗВУКАМИ

 

1.Темброве фантазування


Звуконаслідування найближче дітям дошкільного віку, тож саме з нього й слід розпочинати тембро­ве фантазування. Нехай дитина придумує і виконує за допомогою голосу музично-шумові картинки до будь-яких сюжетів, близьких і зрозумілих їй.

 

Наприклад:«Пташиний двір», «Ми в лісі», «Відпочиваємо біля моря»,      «Ми в зоопарку» і т.д.

 

Тембровому збагаченню звуконаслідування до­помагають спостереження за тваринами і птахами: слухання й відтворення цвірінькання горобців, гуління голубів, криків чайок, квакання жаб, дзижчан­ня джмелів, писку комарів, шуму машин та ін.

 

Опанувавши способи звуконаслідування тварин і птахів, можна переходити до зображення голо­сом звуків, що їх видають навколишні предмети, до відтворення різних побутових звуків: як тече вода з крана, риплять двері, шелестять сторінки книги, дзенькає посуд тощо.

 

А вже потім малі озвучують вигаданих ними персонажів: мову мешканців інших планет, старого корча, сонячного зайчика тощо.

Світ звуків навколо нескінченний, уявні образи — завжди унікальні й неповторні, й можливості голо­су також необмежені.

 

І це дитина може зрозуміти тоді, коли сама пройде шумову і звукову «школу», що поліпшить її слух, виразність тембру голосу у співі та мовленні.

 

 

2. Ритмічне фантазування

 

Відчути ритмічність навколишнього світу дити­на здатна лише отримуючи м’язові відчуття, тому ритмічне фантазування має злитися з пластичним.

 

Відповідну роботу доцільно розпочинати з фантазу­вання на тему власного імені кожного.

 

Наприклад: ритм імені можна озвучити однаковим за кількіс­тю складів плесканням у долоні, з довшим звуком на ударному складі або з коротшим звуком — на останньому.

 

Ускладнення — придумати комусь (за ба­жанням) ритмічне ім’я, враховуючи його ха­рактер.

 

Спочатку діти гуртом обговорюють характер обраної дитини, проте лише з по­зитивного боку. Скажімо, про занадто актив­ного краще сказати, що він упевнений, напо­легливий.

 

Далі діти придумують певний ритм і за мить подають варіанти його ритмічних імен. Ритм імені, визнаний найкращим, ви­конується всіма виразно й музично.

 

Можна також запропонувати малятам до­бирати ритм до різних фраз та віршованих рядків, заздалегідь обговоривши з дітьми характер, настрій, зміст, образи та їхній роз­виток.

 

Можливі й зупинки — паузи — та інші особливості вірша.

 

Ритмічним фантазування можуть бути «ритми-діалоги», де дитина має продовжити виконаний педагогом ритмічний мотив, «підхо­пити» перше або завершальне відбиття, проплескавши почутий ритм і створити власний мотив; або придумати «розмову рук» у парі з педагогом чи однолітком.

 

При цьому важливо, щоб діти відчували спільність ритмічної пульсації, розумі­ли, що кожний створений ними ритмічний уривок є частиною загальної ритмічної картини. Надалі різно­манітні «ритми-діалоги» можна виконувати на шумо­вих та ударних дитячих музичних інструментах.

 

Оскільки центр відчуття ритму міститься в лівій, «логічній», півкулі, то завдяки ритмічному фантазу­ванню розвивається розумова активність дітей.

 

3.Мелодійне фантазування

 

Мелодійне фантазування — найбільш музичне, тому й найскладніше для дітей. Це, передусім, спів.

 

Дітям пропонують придумати мелодійне ві­тання або прощання, наприклад, часто й ритмічно повторюючи слова: «Добрий ранок», «Привіт, при­віт, усім привіт», «Здрастуйте, діти». Ускладнення — придумати варіанти наспіву колисанки, закличного звучання труби, святкового дзвону і т.д.

 

Власне фантазуванням стануть мелодії, придума­ні дітьми до різних образів із використанням різно­манітних штрихів: тембру голосу, сили звука, темпу мелодії.

 

Уявлюваними можуть бути: тварини, люди, явища.

 

Водночас образ обов’язково обговорюється, і мелодія придумується відповідно до його характеру, зовнішнього вигляду, стану, розвитку. Наприклад, за­єць — мелодія жвава, уривчаста, звуки короткі, ритм чіткий; дівчинка сміється — мелодія бадьоро ллється на високих звуках; поривчастий вітер — мелодія по­чинається з низьких звуків і, пришвидшуючись, під­німається до високих, звучить голосно, уривчасто.

 

Спочатку діти імпровізують лише голосом без жодного музичного інструмента.

 

Вже згодом, щоб прикрасити мелодію, підіграють на чомусь на влас­ний вибір. Ускладнення — імпровізації-розповіді ді­тей про себе, про свого друга, про те, як провели вихідні абощо.

 

Музичне фантазування може бути найрізноманіт­нішим. Якщо таку роботу проводити систематично, залучаючи дітей до творчості і співтворчості, ре­зультати будуть досить високі. Діти складатимуть коротенькі мелодії, охоче й виразно виконувати­муть їх голосом та на інструменті.

 

ІМПРОВІЗАЦІЯ ПІД МУЗИКУ

 

1. Графічне фантазування

 

Несвідомі процеси, які відбуваються під впливом навколишніх звуків, мовлення, не керуються люди­ною, але їх можна виразити графічно.

Слухаючи ко­гось по телефону або лекцію, ми мимоволі починає­мо щось креслити, тобто графічно передаємо наше неусвідомлене ставлення до отримуваної інформації. Те ж саме може відбуватися під впливом музики.

«Спонтанне малювання під музику».

 

Дітям пропонують малювати все, що завгодно у час, коли звучить музика. Дають їм для цього олівці, фарби, крейду тощо.

 

Музичний фрагмент має бути яскра­вий, емоційно багатий, але не гучний, не надто швидкий (не більше 60-65 ударів за хвилину), а та­кож нетривалий — 2-4 хвилини, якщо діти малюва­тимуть по завершенні музики, і 7-10 хвилин, якщо малюватимуть під неї.

 

На завершення нехай усі висловляться.

 

Може, хтось розповість якусь історію, а можливо, це бу­дуть своєрідні одкровення, породжені несподівани­ми почуттями.

 

Наприкінці бажано повідомити дітям, як називається твір і хто його написав. Рекомендо­вані музичні твори: «Прелюдія № 8″ Й.С. Баха, «Пре­людія № 4″ Ф. Шопена, «Баркарола» П.Чайковсь-кого, «Пастораль» Ж. Бізе, «Лебідь» К. Сен-Санса, «Сентиментальний вальс» П. Чайковського.

 

2. Пластичне фантазування

 

Чим молодша дитина, тим природніші, пластичніші її рухи. Мимовільна реакція на випадкові або постійні жести, міміку, рухи до­рослих викликає у неї появу рухових стереотипів. Відтак пластичне. У фантазування відновлює природ­ну тілесну гнучкість та виразність.

 

Вправи під музику варто розпо­чинати з рухів усього тіла, корпу­са, ніг, рук, голови. Рухова амп­літуда має бути велика та повна, щоб працював кожний суглоб.

 

Це створює у дитини відчуття краси, гнучкості, виразності, пластичнос­ті свого тіла. Можливі, скажімо,     такі варіанти рухів рук: до себе, від себе, в сторони, вгору, вниз, назад, хвилеподібно, гвинто­подібно, з легкими вигинами в суглобах, як це роблять танців­ниці.

 

Такими ж різноманітними мо­жуть бути рухи для ніг: повіль­ні присідання, розведення ніг у сторони, виразні рухи на паль­цях, пружинні кроки тощо; для корпуса: повороти, «закрутка» тулуба, підняття плечей, рухи в талії, прогинання назад, уперед, в сторони, розтягання бічних м’язів тулуба тощо.

 

Різним рухам, позам, жестам знадобляться образні назви. На­приклад, долоні, повернені до­середини, заведені назад руки, витягнута шия і розслаблений корпус є позою, яку можна на­звати «Добрий пінгвін». Цей етюд добре виконуєть­ся під «Вальс-жарт»                    Д. Шостаковича.

 

Після виконання крупних рухів доцільно запро­понувати дітям вправи на розминку дрібної муску­латури.

 

Це може бути пальчиковий пантомімічний «театр», де діти розігруватимуть коротенькі сценки без звуку. Таким сценкам можна дати назви: швид­кі рухи пальців — «Пурхання метеликів»; обертання передпліччями з нерухомими локтьовими суглоба­ми — «Кумедний Арлекін», хапальні рухи пальців ніг — «Курка на сідалі».

Певним етапом роботи стане імпровізаційний ті­ньовий театр.

 

Тут потрібні ширма з білої тканини (або двоє тримають простирадло), за якою встановлюють досить яскраву лампу. Діти-виконавці по черзі імпро­візують рухами під музику у просторі між тканиною і лампою, показуючи свою «виставу» глядачам. Музич­ним тлом можуть слугувати «Скороминущості», «Сар­казми» С. Прокоф’єва або прелюдії Д. Шостаковича.

 

За умови систематичної роботи вдало розігрува­тимуться дітьми за допомогою рухових імпровіза­цій музичні твори Р. Щедріна «Пустотливі частівки», С. Прокоф’єва «Казочка», окремі п’єси К. Сен-Санса з «Карнавалу тварин», П. Мусоргського з «Картинок з виставки».

 

ТВОРЧА РОБОТА З ІНСТРУМЕНТАМИ

 

Саморобні музичні інструменти можна використовувати широко й розмаїто. Найперше уявлення про виразність діти одержать , якщо спробують озвучити за допомогою цих інструментів яку – небуть казку, — скажімо «Рукавичка».

 

Виклавши на стіл саморобні шумові інструменти і пригадавши з дітьми персонажів казки, запропонуйте дібрати для кожного з них певний інструмент і домовтеся, хто яку партію виконуватиме. Інсценування казки су проводитиметься відповідними шумовими звуками.

 

Наприклад :іде дід по снігу – використовується пластмасовий маракас; прибігла Мишка – шурхунчик; стрибає Жабка –йогуртова коробочка з розрізаним денцем; прибігає Заєць – ксилофон (вільна спонтанна гра); Вовк –кастаньєти; суне Ведмідь – барабан із великої бляшанки; прибігає Собака –деревяна коробочка з підвісною кулькою в середині; звірі розбіглися – спільна гра на всіх музичних інструментах.

 

Спонтанні ігри з музичними інструментами можна проводити також із диригентом. Діти беруть інструменти, розподіляються на групки (тембри) і стають або сідають навколо нього: він показує , яка група має грати.

 

Це може бути чергуванням рівної метричної гри на саморобних інструментах або гра спонтанна, аметрична , голосна або тиха.

 

Диригент визначає характер музикування, вигадані нам рухи для звукового озвучення можуть бути різноманітними: головне, щоб діти розуміли – метрично чи спонтанно треба грати. Для одночасної гри всіх інструментів разом використовується особливий знак – «тутті».

 

Цікавою формою творчої роботи із саморобними музичними інструментами є одночасний спонтанний звуко – шумовий супровід виконуваного на фортепіано яскравого образного музичного фрагмента.

 

Діти спочатку прослуховують твір, а потім їм пропонують імпровізувати акомпанемент. При цьому зауважують, що шумовий акомпанемент має «прикрасити» музику, відповідати їй за звучанням, а не забивати її.

image (2).jpg
изображение_viber_2020-11-23_11-06-46.jp
изображение_viber_2020-11-23_11-06-02.jp

СВЯТА ТА РОЗВАГИ В ЗДО

До нас Осінь завітала, всім дарунки дарувала!
изображение_viber_2020-11-23_11-18-55.jp
image (9).jpg
изображение_viber_2020-11-23_11-18-20.jp
изображение_viber_2020-11-23_11-19-14.jp
изображение_viber_2020-11-23_11-19-34.jp
изображение_viber_2020-11-23_11-17-41.jp
image (1).jpg
image (3).jpg
image (4).jpg
image (5).jpg
image (6).jpg
image (7).jpg
image (8).jpg
Чому_чешки_2.jpg
Чому_чешки_1.jpg
bottom of page